Proč si vybrat Bulharsko
Dovolená v Bulharsku byla oblíbená již za socialismu. V roce 1960 zavítalo k bulharskému pobřeží přes 50 tisíc Čechoslováků. V poslední době Bulharsko pravidelně hostí více než 200 tisíc českých turistů ročně. Češi už nemíří jen k moři, ale také do bulharských měst a horských středisek. Výhodou je i možnost vycestovat do Bulharska na občanku, což cestu výrazně zjednodušuje.
Přímořské resorty
Horská střediska
Historické památky
Cenová dostupnost
Nejlepší destinace v Bulharsku
/f/124222/500x334/a487b587e6/pobrezi-cerneho-more.jpg)
V Bulharsku funguje mnoho turistických resortů. Slunečné pobřeží je ideální pro milovníky nočního života. Zlaté písky se více hodí pro dovolenou s dětmi. Na výběr máte také Nesebar, Sozopol, Albenu či Primorsko. Za jednodenní výlet stojí i Varna a Burgas, města do kterých z ČR obvykle přiletíte. Pokud vás zajímá, kde je nejlepší dovolená v Bulharsku, právě tady ji určitě najdete.
/f/124222/500x333/16491ea4a9/sofie.jpg)
Hlavní město Bulharska s více než milionem obyvatel. Dominantou je katedrála sv. Alexandra Něvského. Navštívit byste měli i místní synagogu nebo mešitu Banja Baši. Jinak ale Sofie spíše než množstvím památek okouzlí pohodovou atmosférou a výhledem na pohoří Vitoša.
/f/124222/500x333/1a874cba95/bansko.jpg)
Bulharská pohoří, kde si v létě užijete turistiku nedotčenou přírodou a v zimě zasněžené svahy s upravenými sjezdovkami. K nejznámějším horským střediskům patří Bansko, Borovec či Pamporovo.
Náš tip: Nezapomeňte si zjistit, co s sebou do Bulharska, pokud plánujete pobyt v horách.
/f/124222/500x281/78c038ec73/plovdiv.jpg)
Pokud vás zajímá kde je nejlepší dovolená v Bulharsku z pohledu kultury, Plovdiv vás nadchne. Ve městě se nachází řada starověkých a středověkých památek. Turisty láká především velkolepý římský amfiteátr a thrácké opevnění. Pokud rádi obdivujete městské památky, zvažte cestu do bývalého hlavního města Veliko Tarnovo.
Bulharsko: Dovolená bez starostí
Před cestou nezapomeňte zjistit, co s sebou do Bulharska – základ je cestovní pojištění. Ochrání vás před neočekávanými výdaji za zdravotní ošetření. Připojistit si můžete i zavazadla nebo storno zájezdu a letu.
A protože můžete cestovat do Bulharska na občanku, je plánování dovolené mnohem jednodušší.
Kdy je nejlepší čas na návštěvu Bulharska
Jak dlouho se cestuje do Bulharska
Nejpohodlněji se do Bulharska dopravíte letadlem. Spojení Prahy se Sofií zajišťuje Bulgaria Air, ceny se ale pohybují okolo 7 000 Kč za zpáteční letenku. Za zhruba poloviční částku seženete letenky s Austrian z Vídně, případně sezónní spoj Wizz Air, který míří z Prahy do Varny.
Během letní a zimní sezóny nabídku rozšiřují charterové lety cestovních kanceláří. Do Bulharska se můžete vydat i autem či autobusem. Z Prahy do Sofie ale musíte urazit téměř 1 300 km, k pobřeží Černého moře ještě necelých 400 km navíc.
Díky členství v EU je možné cestovat do Bulharska na občanku, což celý proces výrazně zjednodušuje.
Praha – Sofie: necelé 2 hodiny
Praha – Varna: 2 hodiny a 10 minut
Praha – Burgas: 2 hodiny a 10 minut
Praha – Sofie: 13–15 hodin
Na co si dát pozor na dovolené v Bulharsku
Krádeže
Falešní taxikáři
Toulaví psi
Výměna peněz
V průběhu letní sezóny se v Bulharsku zvyšuje četnost kapesních krádeží, vykrádání hotelových pokojů nebo automobilů. Výjimečné nejsou ani případy odcizení vozidel. Rizika minimalizujete obezřetným chováním – parkováním na hlídaných parkovištích, pobytem v prověřených hotelech nebo zvýšenou ochranou finančních prostředků. S ní vám pomohou hotelové trezory, ale také jednoduchá opatření jako rozdělení hotovosti na více míst či oddělení peněz od dokladů a platebních karet.
Podobně jako v dalších turistických destinacích v Bulharsku narazíte na falešné taxikáře. Pokud chcete mít garantovanou běžnou cenu, využívejte jen oficiální taxislužby a vždy trvejte na zapnutí taxametru na začátku jízdy. Během nočních procházek se raději držte na frekventovaných a dobře osvětlených ulicích.
Kde vyměnit bulharská leva
Obezřetní buďte také při výměně peněz. Oficiální měnou je bulharský lev (BGN). Hotovost získáte výběrem z bankomatu nebo ve směnárnách. Využívejte pouze služby solidních směnáren či bank. Vyhněte se pouliční směně a pochybným společnostem. Nabízený kurz BGN by se měl při výměně EUR přibližovat číslu 1,95 (oficiální pevný poměr obou měn).
Nejčastější komplikace a úrazy v Bulharsku
Cestovní pojištění do Bulharska
Při ošetření v Bulharsku sice využijete průkaz EHIC (modrá kartička), ale ten vám garantuje pouze péči za stejných podmínek jako u místních obyvatel. Tam, kde Bulhaři doplácí, budete platit i vy. Průkaz EHIC vám navíc nekryje ošetření v soukromých zařízeních, transport do ČR (tzv. repatriaci) nebo asistenční služby. Před neočekávanými výdaji vás plně ochrání jen cestovní pojištění. Na 10denní dovolenou si ho pořídíte i za méně než 300 Kč.
Pojištění | Cena pro 1 osobu na 10 dní | Cena pro 2 dospělé s 1 dítětem na 10 dní |
---|---|---|
AXA Basic | 262 Kč | 721 Kč |
UNIQA Mini | 140 Kč | 350 Kč |
Union Standard | 323 Kč | 969 Kč |
Slavia pojišťovna: Na cesty | 320 Kč | 800 Kč |
Co si připojistit na dovolenou v Bulharsku
Základní pojištění nepokrývá všechna rizika. V závislosti na plánovaných aktivitách byste si měli sjednat potřebná připojištění. Běžné cestovní pojištění obvykle nezahrnuje potápění, jízdu na vodním skútru nebo jachting. Kryté nemusí být ani lyžování či snowboarding – pojišťovny často rozlišují, zda se pohybujete na vyznačených trasách, či nikoliv. Zahrnutá rizika si proto vždy prostudujte v pojistných podmínkách. Kromě připojištění rizikových sportů zvažte:
pojištění storna zájezdu či letu,
pojištění zavazadel,
pojištění právní ochrany,
pojištění odpovědnosti,
rozšířené asistenční služby.
Při cestě autem do Bulharska se vám vyplatí také havarijní pojištění, které na rozdíl od povinného ručení kryje škody na vašem automobilu, přírodní živly nebo odcizení vozidla.
Pravidla a místní zvyky: Co je typické pro Bulharsko?
Cestovní doklady do Bulharska
Na dovolenou do Bulharska na občanku mohou Češi i Slováci vycestovat bez problémů. Postačí platný občanský průkaz – ten musí mít i děti. Země leží v EU a jako občan další členské země můžete na bulharském území pobývat bez zvláštních omezení. Vstup do země vám bude samozřejmě umožněn i na základě platného cestovního pasu. Vlastním cestovním průkazem musí být vybavené také děti. Pokud se do Bulharska chystáte autem, nezapomeňte si zelenou kartu. Musíte ji mít v tištěné variantě, elektronická verze vám v zahraničí zatím nestačí.